Wydanie #3 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Szanse i zagrożenia
Rewolucja związana ze sztuczną inteligencją zlikwiduje znacząco ograniczenia i spowolnienia związane z barierą językową. Zwiększy się jednak problem z socjalizacją a wręcz samoizolacją osób uczących się i poświęcających nauce.
Kodeksowa sztuczna inteligencja
Parlament Europejski zatwierdził Akt o Sztucznej Inteligencji, teraz pora na implementację do polskiego systemu prawnego. Regulacje te są ważne nie tylko do powstającego nowego rynku i biznesu ale także nauki.
MC: ruszają konsultacje ws. wdrożenia Aktu o Sztucznej Inteligencji (Nauka w Polsce)
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Powódź błyskawiczna
Dubaj znalazł się pod wodą i to dosłownie. Dynamiczna urbanizacja Bliskiego Wschodu, równie dynamiczne zmiany klimatu i wzrost temperatury w wodach oceanicznych, w klimacie pustynnym doprowadzają do takich tragedii.
Tajemnicze wody
Wody i jej głębiny to najmniej spenetrowane środowisko jakie zna człowiek i jeszcze niejednokrotnie się zaskoczy swoimi odkryciami. Znamy wszystko wiele, co funkcjonuje na powierzchni ziemi i nad nią ale co z ciemną głębią wód?
Odkryto nowy gatunek ślimaka morskiego. To pierwsze takie odkrycie w wodach Wielkiej Brytanii (Focus)
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Ludzka (r)ewolucja
Wybitnie ciekawe jest zderzenie - a czasem i obalanie - teorii dot. pochodzenia człowieka. Dzisiaj to jednolity gatunek ale kiedyś tak nie było. Czy istnieje na osi czasu punkt, w którym “wyrósł” homo sapiens?
„Ludzka rewolucja” 45 tys. lat temu w Europie wyjaśniona. Odpowiedź zaskakuje (National Geographic)
Trudna historia
Klasyk mawiał już ile ceni tych, którzy swej historii nie znają i nie szanują. Warto sobie przypomnieć i utrwalić fakty dot. naszej historii i rozbiorów, tak aby nigdy więcej się to nie powtórzyło…
230 lat temu wybuchła insurekcja warszawska – pierwsze powstanie w dziejach stolicy (Nauka w Polsce)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Znudzona materia?
Astrofizycy badający fenomen znany jako pierścień Einsteina dochodzą do podobnych wniosków, które wyciągają badacze kwantów. To niedługo może spowodować interesujące i zaskakujące wnioski z badania światła i grawitacji.
Pierścień Einsteina pokazuje, jak zachowuje się ciemna materia. Oddziałuje sama ze sobą? (National Geographic)
Robo-psy w kosmosie
Robotyczne psy mają wręcz nieograniczone zastosowanie. NASA planuje wysłanie autonomicznych robotycznych psów celem eksploracji powierzchni Księżyca i Marsa. Mają one zastąpić tradycyjne łaziki.
Robotyczny pies do zadań specjalnych. Co potrafi? (Interia / Bryk)
Technologia
rozwój | nauczanie maszynowe | AI | social media
Teleportacja kwantowa
To było więcej niż pewne, że w naukowym badaniu zjawiska teleportacji znacząco namiesza “świat kwantowy”. Wydaje się wręcz, że ten świat niebawem wywróci do góry nogami postrzeganie i wszystko co znamy do tej pory.
Teleportacja jest możliwa. Ale wygląda inaczej niż w filmach (Komputer Świat)
Ujarzmiona lewitacja
Zjawisko lewitacji samo w sobie może się przyczynić do rozwoju badań i pomiarów oraz praktycznego jego zastosowania, co już ma miejsce. Co ciekawe, może to przybliżyć ludzkość do stworzenia prawdziwego perpetuum mobile.
Lewitacja w wydaniu, które zmieni przyszłość technologii. W jej uzyskaniu pomógł nowy materiał (Chip)
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.