Wydanie #4 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Naukowe marnotrastwo
Zachęcenie do nauki i rozwoju, wyselekcjonowanie perełek osobowych, wykształcenie i zapewnienie rozwoju to jedno ale drugie, nie mniej ważne to zadbanie o stworzenie warunków do zadbania o dalszą karierę naukową i/lub dydaktyczną.
IDEAS NCBR: polskie uczelnie wyższe nie potrafią zatrzymać talentów AI w systemie badań i edukacji (Focus)
Międzynarodowe święto
Ustanowione przed UNESCO święto jest doskonałym pretekstem do refleksji, czymże byłaby prawdziwa nauka bez książek i poszanowania praw autorskich… Poza refleksją wymagana jednak tytaniczna praca nauczycieli i wykładowców.
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Pająki nadchodzą
Pająk Nosferatu w Niemczech a w Polsce tarantula ukraińska / rosyjska. Podróże człowieka i transport oraz zmiany klimatu robią swoje. Uspokajamy, narazie nie ma powodów do paniki i strachu o swoje zdrowie a tym bardziej życie.
Jadowity pająk Nosferatu już w prawie całych Niemczech (Deutsche Welle)
“Kosmiczna” Dolina Śmierci
Amerykańska Dolina Śmierci nie zyskała swej nazwy przypadkowo, to miejsce o wysoce nieprzyjaznych, wręcz ekstremalnych warunkach środowiskowych. A jednak i tam, w najgorętszym miejsce na ziemii, pojawia się woda i akweny.
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Badamy zdarzenia sprzed 40 tys. lat
Fascynujące, co mogą dać nam badania tego, po czym chodzimy. Badania geologiczne pozwalają na zrozumienie tego, co działo się z naszym polem magnetycznym 40 tys. lat temu a przy okazji pozwolą zrozumieć procesy takie jak przebiegunowanie.
Podniebne Stonehenge
Historia kryje wiele tajemnic i zagadek, których do dzisiaj nie potrafimy jednoznacznie wyjaśnić. Jedna z ostatnich teorii mówi o powiązaniu z dużym przesileniem księżycowym. Następne takie zjawisko już za rok.
Stonehenge miało związek z pozycją Księżyca na niebie? „Istnieje taka możliwość” (National Geographic)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Kosmiczny śmietnik
Orbita okołoziemska staje się niekontrolowanym śmietnikiem nieużytków. Ten kto opracuje metodę sprzątania orbity, zyska też przewagę w przejmowaniu obcych obiektów, które już teraz wykorzystywane są konfrontacyjnie.
Kosmoatlas
Wszystko pięknie, tylko trzeba pamiętać, że Chiny upubliczniły to co chciały a swoją kompletną i aktualną wiedzę, będą wykorzystywać do uzyskiwania przewagi w procesach eksploracji i podboju.
Technologia
rozwój | nauczanie maszynowe | AI | social media
Sztuczna inteligencja przewidująca…
Kompletnie nie powinna nas dziwić taka kompetencja sztucznej inteligencji, powinniśmy się raczej zastanowić gdzie to wykorzystać i gdzie zainstalować bezpieczniki, by się przed tym bronić…
…i fizycznie sprawna
Humanoidy ze sprawnością przewyższającą tę ludzką? Z inteligencją pozwalającą na przewidywanie ludzkich poczynań (patrz wyżej)? Spełnia się przekleństwo orwellowskiej myślozbrodni i sankcji za niepopełnione jeszcze czyny?
Nowy robot Boston Dynamics przekroczył kolejną barierę. Elektryczny Atlas jest nieludzko sprawny (National Geographic)
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.