Wydanie #12 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Top10
Skoro w naukowych rankingach nie stoimy ośrodkami to chociaż indywidualnościami już tak. Młody Polak, student dwóch polskich uczelni, przyszły prawnik, znalazł się wśród 10 najlepszych studentów na świecie.
Polska nauka
O trudnych tematach przyszłości polskiej nauki, traktowaniu jej jako inwestycji a nie koszcie, godziwych pensjach i emeryturach, reformach i innych trudnych i kontrowersyjnych zagadnieniach i bolączkach.
Prof. Kaniewska: stan spoczynku dla profesorów umożliwi wymianę pokoleniową na uczelniach (Science In Poland)
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Ultramierzenie
Czy potrzebujemy jeszcze precyzyjniej mierzyć czas? Okazuje się, że ultraprecyzyjne zegary pomogą w skokowym rozwoju wielu nauk, dziedzin i technologii. To kolejny próg do przeskoczenia w cywilizacyjnym rozwoju.
Przełom w dziedzinie pomiaru czasu. Naukowcy mogą teraz zbudować ultraprecyzyjny zegar jądrowy (Focus)
Biokompatybilność
Chińczycy postawili sobie wysoko poprzeczkę celem “przebicia” Neuralinku od Muska. Aby to zrealizować skupili się nie na poprawie urządzenia jako takiego a środowiska w… mózgu. Tyle nadziei, co i obaw.
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Religia i alkohol
Pół żartem, pół serio, zaraz się okaże, że alkohol to drugi po wodzie, najstarszy “napój” na świecie. W świątyni mającej mieć 11 600 lat w efekcie udomawiania zbóż warzono proste piwo, być może także w celach rytualnych.
Najstarsza budowla na świecie ma ponad 11 tys. lat. Kiedyś było to miejsce kultu i produkcji alkoholu (National Geographic)
Niechęć i przemoc
Pojawiły się nowe teorie dotyczące narodowościowej niechęci i przemocy. Do tej pory geografię stawiano jako jeden z głównych czynników, teraz kładzie się nacisk na skomplikowaną sieć układów, interesów, polityki i społecznych powiązań.
Średniowieczni Niemcy zarażali się niechęcią do Żydów? Niekoniecznie (Projekt pulsar)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Prawie wszystko naj-
Najnowocześniejszy satelita NASA, zbudowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii trafił na orbitę. Satelitę wyniósł SpaceX, kolejny raz mocarstwo uzależnia się od prywatnego podmiotu kapryśnego miliardera…
Nowy satelita NASA już na orbicie. Przełom w pomiarze stężenia gazów cieplarnianych (Rzeczpospolita)
Kosmiczny żagiel
NASA nie zwalnia tempa. Tym razem na orbitę trafił kosmiczny żagiel napędzany… fotonami. Jak wygląda można zobaczyć na załączonym video lub samodzielnie na niebie, gdyż jest widoczny z Ziemi.
Kosmiczna rewolucja. Słoneczny żagiel NASA już działa. Widać go z Ziemi (Polskie Radio 24)
Technologia
sztuczna inteligencja | rozwój | social media
Nasz Bielik
Dzięki dwóm najszybszym polskim superkomputerom mamy dostępny ogromny model językowy. Oparcie go na polskich źródłach ma swoje plusy i minusy ale by móc uzyskać przewagę musimy taki model posiadać, rozwijać i chronić.
Bielik wylądował! Polski model językowy rozwinął skrzydła dzięki superkomputerom z AGH (Science In Poland)
Świat kwantowy
Przestaje dziwić fascynacja światem kwantowym. Odkrywanie a właściwie tworzenie materiałów o wcześniej nieistniejących właściwościach jest drogą do wręcz codziennych rewolucji i rozwoju.
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa video z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.