Wydanie #13 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Popularyzator Nauki
Za nami finał 20. edycji konkursu “Popularyzator Nauki”. Poznano nagrodę główną oraz w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media. O tym, dlaczego popularyzacja jest ważna nie trzeba już na szczęście tłumaczyć.
Polska aplikacja najlepsza na świecie
Nauka i edukacja to jedno, drugie to popularyzacja i wykorzystanie technologii i efektów rozwoju cywilizacyjnego. Niestety nieczęsto przy okazji się zdarza, by to polskie rozwiązania odnosiły taki sukces i popularność.
Polska aplikacja uznana za najlepszą na świecie. Mówi się, że jest przenośnym muzeum (National Geographic)
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Bakterie na froncie
Medycyna to walka co najmniej dwóch stron, podobnie niestety jest na wojnie, dosłownie i w przenośni, zwłaszcza, że tam medycyna ma niebagatelne znaczenie. Naukowcy o bakteriach, antybiotykach i koniecznej ucieczce do przodu.
Pies ze Swan Point
Symbioza - i synergia - człowieka i psa ma znacznie więcej lat historii niż nam się wydawało. Piękna jest też historia jak się to wszystko działo od samego początku, korzyści to jedno albo sympatia w tym układzie nie mniej ważna.
W Ameryce człowiek trafił na psa wcześniej, niż sądzono (Nauka w Polsce / Science Advances)
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Zabawki a dorosłość
Kto nas nie pamięta bądź nawet nie ma schowanej ulubionej zabawki z dzieciństwa. Naukowcy cofnęli się w historii znacznie dalej, przeprowadzili badania i wyciągnęli wnioski z analizy zabawek sprzed 1000 lat…
Hominidzi i wielkie mózgi
Wielkie głowy, duże mózgi, praca w grupach, polowanie na konie - naukowcy z amerykańsko-chińskiego zespołu sami nie kryją zaskoczenia efektami swoich badań. Już niebawem być może będziemy się uczyć o Homo juluensis.
Homo juluensis. Nowy gatunek człowieka z największym mózgiem w historii (Focus / Nature Communications)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Obcy a pulsary
O pulsarach w newsletterze nauka.news pisaliśmy już niejednokrotnie. Teraz naukowcy opracowali koncepcję związaną z pulsarami a mającą pozwolić wykryć konstrukcję obcych cywilizacji.
Nowy pomysł na zaobserwowanie pierścieni Dysona (Nuka w Polsce / Monthly Notices of the Royal Astronomical Society)
Wojny na orbicie?
Kosmos 2553 w 2022 roku poleciał w kosmos. Czy Rosja pod płaszczykiem nauki i rozwoju wysyła w przestrzeń kosmiczną broń jądrową i zagraża innym satelitom? A wiecie, że eksplozja jądrowa na orbicie miała już miejsce?
Tajemniczy rosyjski satelita na orbicie cmentarnej. Co naprawdę testuje Moskwa? (Focus / New York Times)
Technologia
sztuczna inteligencja | rozwój | social media
Sztuczna inteligencja czy nauczanie maszynowe
Zasadnicze pytanie czy mówimy tak naprawdę o sztucznej inteligencji czy nauczaniu maszynowym? To szeroka dostępna i upubliczniona sztuczna inteligencja oraz rozwiązania kwantowe zapewnią faktyczny skok w rozwoju.
SI rozwiązuje inżynierskie problemy (Nauka w Polsce)
Wielki Zderzacz naukowy
Wielki Zderzacz Hadronów nie przestaje zaskakiwać. Fizycy poinformowali o odkryciu cząstki, której wcześniej nigdy eksperymentalnie nie obserwowano. Poznajcie, oto on: antyhiperhel-4.
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa video z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.