Wydanie #14 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Naukowa prezydencja
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to nie tylko polityczne i pragmatyczne szanse, wyzwania i obowiązki, to także priorytety - zarówno resortu, jak i całego sektora - nauki i szkolnictwa wyższego.
Priorytety resortu nauki w ramach prezydencji: otwartość, włączanie, społeczny wymiar kształcenia (Nauka w Polsce)
Neurofeedback czyli rzeźbienie mózgu
Chcemy tego czy nie, przyjdzie ten - o ile już nie przyszedł - że dane i umiejętności do mózgu będziemy wgrywać. Następstwem będzie pytanie czy będzie to potrzebne, bo jaka będzie rola człowieka w pewnych procesach?
Nauka bez uczenia się? To nie sci-fi, a nowe odkrycie (Rzeczpospolita)
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Zamarznięte wulkany
Obawiamy się prehistorycznych wirusów ukrytych pod lodem a pod zmarzliną skrywać się może nawet 100 wulkanów. Do erupcji może dochodzić pod lodem co będzie powodowało dodatkowe sprzężenie zwrotne…
Topniejący lód na Antarktydzie to poważne zagrożenie. Wybuchnąć może 100 ukrytych pod lodem wulkanów (Focus)
Natura vs. człowiek
Natura, w tym zwierzęta niestety często płacą najwyższą cenę za kontakt z człowiekiem, kontakt niekoniecznie z własnej inicjatywy i niekoniecznie kontrolowany czy miły. Przy okazji, jest petycja do podpisania.
"Fajerwerki mogą mieć długofalowy wpływ na przeżywalność ptaków" (PAP)
Ptak umarł, bo stresowali go turyści? Sprawa nie jest zero-jedynkowa (Zielona Interia)
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Czas ujemny, ujemna historia?
Mechanika kwantowa pomaga w obalaniu traktowania pojęcia “czas ujemny” jako teoretycznej ciekawostki. Czy doprowadzi to do zjawiska odwróconej historii? I znowu te kwanty…
Wirtualny Platon
Naukowcy z AGH stworzyli projekt The Cave wykorzystujący VR, nawiązujący do platońskiej wizji postrzegania rzeczywistości a raczej wątpliwości co do jej prawdziwości… Filozofia wchodzi na nowe tory.
Platońska jaskinia wirtualnie urealniona (AGH Nauka)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Spektroskopowe badania
O astronomii można powiedzieć wiele, pewnym jest jej dynamika oraz to, że Internet i media społecznościowe dają możliwość typowo naukowego - również dynamicznego - dyskursu i priorytetyzacji a przede wszystkim weryfikacji wyników badań.
Natowski kosmointernet
Idea podwójnie słuszna, gdyż nakłada się na to także newralgiczność - w tym brak ochrony - podwodnej infrastruktury. Teraz bardziej zrozumiałe są teraz rosyjskie zapędy umieszczenia broni jądrowej w przestrzeni kosmicznej.
NATO chce zbudować system internetu satelitarnego, by uniezależnić się od Elona Muska (National Geographic / IFLScience)
Technologia
sztuczna inteligencja | rozwój | social media
(Nie)bezpieczna jonizacja
Na Politechnice Lubelskiej powstaje dron bez klasycznego silnika i skrzydeł. O wykorzystaniu militarnym nie trzeba nawet wspominać. Ważne, by wsparto ten projekt i uzyskano w końcu narodową przewagę technologiczną.
Bezszelestny dron z Politechniki Lubelskiej? (TVP Lublin)
Świadomość rozszerzona
Szaleństwo czy naukowe metody zbadania naszej świadomości? Naukowcy widzą szansę w penetracji ludzkiej świadomości, łącząc ją z komputerem kwantowym. Bezsprzecznie, wszystko co kwantowe wydaje się naszą nieuniknioną przyszłością.
Naukowcy chcą rozszerzyć ludzką świadomość. Szalony plan zakłada udział komputerów kwantowych (Focus)
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa video z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.