Wydanie #15 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Generatywna stronniczość
W takich analizach i przy wyciąganiu wniosków nie można pomiąć aspektu, że sztuczna inteligencja i jej potencjalne stronniczości będą pochodną stronniczości ludzkiej. Czy sztuczna inteligencja może być inna niż ją wstępnie zaprogramujemy?
Badacze: stronniczość generatywnej sztucznej inteligencji zagrożeniem dla wartości demokratycznych (Nauka w Polsce)
Inwestycje w przyszłość
Bez inwestowania w naukę i zabezpieczenia projektów przez służby na każdym z etapów, każda ciężka praca pójdzie na marne. Jest wola polityczna, teraz “polski świat” nauki musi ją odpowiednio wykorzystać i dać z siebie wszystko.
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Nieuniknione zmiany
Nieunikniona zmiana klimatu, co oczywiste przyniesie zmiany, jedni mogą skorzystać, inni stracić. Naukowcy piszą o ogromnej presji wywieranej na przyrodę, zmiany bardzo dotkliwie odczuje większość gatunków, część nie przetrwa…
Jakie gatunki przetrwają zmianę klimatu? Najczęściej nie te, na których nam zależy (National Geographic)
Zemsta Faraona 2.0
Natura robi człowiekowi psikusa, odgrywając się. 80 lat po eksplozjach jądrowych na Saharze opad nadal się unosi i potrafi wędrować z Afryki do Europy i nie tylko gdyż materiał radioaktywny rozprzestrzenił się po całej planecie.
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
“Nasi” kanibale
Panujący stereotyp kojarzy nam kanibalizm z Afryką, tą dziką a tutaj taka niespodzianka z terenu dzisiejszej Małopolski a dotycząca kultury magdaleńskiej. Znaków zapytania jednak tyle, co w dobrym kryminale.
Prehistoryczne metro
Komary z londyńskiego metra wcale nie są efektem ewolucji związanej z rozwojem miast i transportu masowego a pochodzą ze starożytnego Egiptu. Pojawić się miały pomiędzy 2 a 10 tys. lat temu.
Komary mutanty z londyńskiego metra mają starożytne pochodzenie. Ich kolebką jest Bliski Wschód (National Geographic)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Niesymetryczne bieguny
O przemieszczaniu się biegunów magnetycznych słyszeli chyba wszyscy. Ale czy wszyscy mamy świadomość, że jeden z nich przyspieszył a wzajemne przemieszczenie wcale nie jest symetryczne?
Ciemna materia
Polacy, nie gęsi, swoich autorów w “Nature” mają! Polscy astronomowie opracowali teorię dotyczącą ciemnej materii i jej pochodzenia od pierwotnych czarnych dziur. I tak największa zagadka kosmosu dzięki polskim naukowcom trafiła na łamy “Nature”.
Polscy naukowcy obalili sensacyjną hipotezę. Pomogły obserwacje 80 mln gwiazd (National Geographic)
Technologia
sztuczna inteligencja | rozwój | social media
Polskie kwanty
Bardzo dobrze, że mamy takie ambicje. Bez własnego komputera kwantowego nie wejdziemy w odpowiednim czasie w Internet kwantowy. Technologia i rozwój to przede wszystkim przewaga a potem dopiero współpraca.
Chiński rozmach
Chińscy naukowcy postawili zderzyć się z jednym z najbardziej znanych paradoksów fizyki kwantowej. W efekcie eksperymentu zmierzyli impuls światła w 37 wymiarach. Wnioski z badań mogą mieć wpływ na dalszy rozwój technologii kwantowych.
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa video z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.