Wydanie #16 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Ustawowe problemy
Przykre i smutne, że mamy problem ze stworzeniem właściwej dla PAN i polskiej nauki ustawy, ustawy zasadniczej, ustawy pragmatycznej. Bolączki polskiej nauki nie od wczoraj są znane a środowisko naukowe samo je definiuje i wskazuje.
Wiceministra nauki o ustawie o PAN: nie chcemy kolejnej burzy (Nauka w Polsce)
Systemowe problemy
To ciąg dalszy problemów i mankamentów przestarzałego i nie przystającego do realiów polskiego systemu nauki. Wszystko to nie dotyczy wyłącznie uczelni medycznych a praktycznie każdej z nauk i kierunków bez wyjątku.
Rektorzy uczelni medycznych: obecny system ewaluacji uczelni nie promuje ani jakości, ani nauki (Nauka w Polsce)
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Stalowy styropian
Sztuczna inteligencja pomogła naukowcom opracować materiał lekki jak styropian a jednocześnie trwały jak stal. Nie da się ukryć, że pierwsze zastosowania najpewniej znajdą miejsce w zbrojeniówce i systemach bezpieczeństwa.
Razem dla humbaka
7 metrowy młody wieloryb został uwolniony na Bałtyku z sieci dzięki wspólnej akcji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, WOPR, Urzędu Morskiego i pracowników Wolińskiego Parku Narodowego.
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Podziemne msze
Kolejne odkrycie dotyczące lokalizacji miejsc kultu i rytuałów, znajdujące się w Europie głęboko pod ziemią a służące ludziom tysiące lat temu. Ostatnio pisaliśmy o takich miejscach w Polsce i polskich… kanibalach.
Podziemna przestrzeń służyła rytuałom. Niezwykłe odkrycie z czasów rzymskich w Hiszpanii (PAP Nauka)
Nieustraszeni chorobliwi
Szwedzcy naukowcy przeprowadzili tomografem komputerowym badania 900-1100 letnich czaszek wikingów, z których jasno wynika, że skandynawscy wojownicy mieli niemałe problemy natury zdrowotnej, przynoszące poważne konsekwencje.
Nieznane wcześniej fakty o wikingach. Cierpieli na poważne choroby (National Geographic)
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
Milinowe ciała niebieskie
O supernowych, nowych gwiazdach słyszał chyba każdy. Polscy naukowcy odkryli tym czasem gwiazdy stare ale wchodzące w proces znacznego rozjaśniania, nawet miliony razy, na skutek wybuchów. Poznajcie gwiazdy milinowe.
Chore zdrowie
Zbyt zdrowa atmosfera jest zbyt szkodliwa. Życie i nauka pełne są paradoksów. Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) często zapadają na różnego typu infekcje ze względu na zbyt sterylną atmosferę, w jakiej przebywają.
Technologia
sztuczna inteligencja | rozwój | social media
PLLuM czy plum…?
PLLuM to nie model a rodzina polskich modeli językowych. Co ciekawe, PLLuM ma znaleźć zastosowanie w administracji publicznej, co z zasady wymusi nacisk na kwestie bezpieczeństwa oraz zapewnienia ciągłości dostępu i działania.
NASK: w modelach językowych PLLuM stawiamy na bezpieczeństwo i potrzeby polskich użytkowników (Nauka w Polsce)
Człowiek 2.0
Chińscy naukowcy na linii człowiek - maszyna a precyzyjniej mózg - komputer dokonali właśnie tego, czym się różni komunikowanie od komunikacji. Interfejs jest dwupętlowy i nieinwazyjny. Najpewniej są już dużo dalej…
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa video z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.