Wydanie #5 nauka.news
Przegląd informacji medialnych i autorskie komentarze na tematy związane z szeroko pojmowaną nauką i jej popularyzacją.
Subskrybuj newsletter i autorów w serwisie nauka.news, na YouTube, Facebooku, X, TikToku, Instagramie, Threads. Nie zapomnij zostawić po sobie śladu i skomentować treści.
Nauka
wiedza | rozwój | popularyzacja
Popularyzacja nauki
W ramach wspólnego projektu Polskiego Radia Katowice, podcastu “Nauka Każdego Dnia”, podcastu “Na celowniku” oraz newslettera nauka.news, rozmawiamy z red. Katarzyną Juszkiewicz o naukach o bezpieczeństwie i ich popularyzacji.
#122 Juszkiewicz & Dubiel - Bezpieczeństwo, nauki o bezpieczeństwie i ich popularyzacja (Na celowniku)
Polska w kosmosie
Kolejny raz pokazujemy i udowadniamy, że projekt Polska w kosmosie to nie są mrzonki a możemy mieć faktycznie realny, naukowy wkład w to, co człowiek w kosmosie robi. To zwiększa nasz potencjał i bezpieczeństwo.
Natura
środowisko | przyroda | ekosystem
Czarne pszczoły wróciły
Matka Natura i Matka Ziemia nie poddają się człowiekowi. 20 lat temu czarną pszczołę czyli zadrzechnię fioletową, uznano w Polsce za gatunek wymarły a tu taka, pozytywna niespodzianka.
Ten owad był uważany za wymarłego w Polsce. Spotkanie "czarnej pszczoły" to wielkie szczęście (RMF FM)
Nowy polski niesporczak
Nieznany dotąd, nowy gatunek “nieśmiertelnych” niesporczaków odkryli polscy naukowcy pod Poznaniem. Niesporczaki to niezwykłe ekstremofile, które potrafią wejść w stan pozornej śmierci… by przetrwać.
Niesporczak jak Mandalorianin. Polscy naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek ekstremofila (National Geographic)
Historia
cywilizacje | dzieje | zdarzenia
Kosmiczne piramidy?
I znowu mamy potwierdzenie, że znajomość historii i “grzebanie” w niej, może dać wiele interesujących wyników i wniosków, przy okazji obalających inne hipotezy a czasem i teorie spiskowe.
Grafityzacja daje życie
Życie na Ziemii miało się pojawić prawie 4 miliardy lat temu ale nadal naukowcy nie wiedzą co doprowadziło do jego rozkwitu i różnorodności. Brytyjscy badacze przedstawili swoją teorię procesu grafityzacji.
Kosmos
eksploracja | odkrycia | podróże
(Nie)aksjomaty
Pojawiają się kolejne opracowania podważające przyjęty model Wszechświata. Instrument DESI pozwolił cofnąć się o 2 miliardy lat i na zajrzenie w przeszłość do dziś. Niektóre aksjomaty przestaną nimi być?
Patrzymy w przeszłość
Międzynarodowy zespół astronomów z Europejskiej Agencji Kosmicznej za pośrednictwem Teleskopu Webba, zaobserwował najstarsze połączenie galaktyk i czarnych dziur. Fuzja rozpoczęła się 3,25 miliarda lat temu…
Technologia
rozwój | nauczanie maszynowe | AI | social media
Sztuczna inteligencja oszukuje
Oj, nie powinniśmy być zdziwieni. Skoro tworzymy sztuczną inteligencję na nasz wzór i podobieństwo (czy słusznie?), karmiąc ją własną wiedzą (hmm, czy aby napewno?) to naprawdę czego oczekiwaliśmy?
Kubity przesłane
Już nie tyle komputery kwantowe, co kwantowy Internet staje się portalem do nowego świata, do nowego jutra. Czy jest się z czego cieszyć? Zobaczymy, narazie jest problem z integralnością a nawet trwałością przesyłanych kubitów.
Future Affairs
W wielojęzycznym projekcie Future Affairs rozmowa z Jarosławem Juszkiewiczem, polskim głosem Google Maps i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, subskrybujcie poniższy kanał:
@ArturDubiel (YouTube)
Doceniasz projekt?
Polub, skomentuj, podaj dalej!
Coś Cię zaintrygowało, nie zgadzasz się z czymś, czegoś zabrakło? Polub wpis, zasugeruj materiał, pozostaw swój komentarz poniżej, udostępnij w mediach społecznościowych, daj szansę innym i namów do subskrypcji.
Subskrybuj i czytaj
Newsletter (popularno)naukowy nauka.news dostępny jest w aplikacji Substack oraz bezpośrednio na stronie www.nauka.news.